Sylwetka

2010-10-04 11:07

Dramatopisarz, reżyser, krytyk teatralny. Studiował teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Działał jako krytyk teatralny (pod pseudonimem Jan Koniecpolski) - w krakowskim dwutygodniku "Student" i w "Polityce" . Pracował w wielu polskich teatrachjako:  kierownik literacki w Teatrze Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu  oraz w Teatrze Polskim w Poznaniu , konsultant programowy w Teatrze im Stefana Jaracza w Łodzi  i w Teatrze Lalek w Białymstoku . W 1987 uzyskał dyplom eksternistyczny reżysera lalkowego . Był wykładowcą na Wydziale Lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Białymstoku , kierownikiem literackim w Teatrze "Miniatura" w Gdańsku , założycielem i wiceprezesem Towarzystwa Wierszalin - Teatr , Przewodniczącym Zarządu Towarzystwa "Wierszalin" , dramaturgiem w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy oraz w Teatrze Nowym w Łodzi , wykładowcą "Sztuki dialogu" w Collegium Civitas w Warszawie . W 2003 roku założył w Warszawie Laboratorium Dramatu, które działało najpierw przy Teatrze Narodowym. Od 2005 roku funkcjonuje przy Towarzystwie Autorów Teatralnych zrzeszających twórców średniego i młodego pokolenia. Słobodzianek jest prezesem tego stowarzyszenia. Postawił na rozwój i rozpowszechnienie współczesnej dramaturgii. Laboratorium organizuje warsztaty dramatopisarskie, ma także własną scenę, na której powstają kolejne premiery. Wiele z dramatów, nad którymi pracuje się w Laboratorium, trafia później na inne polskie sceny. Od 2001 roku Słobodzianek wykłada także w Laboratorium Reportażu na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.